aileplanlama.com
aile planlaması yöntemleri konusunda bilinmesi gerekenler

arama yap

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...

hamilelik tv
dünyanın hamilelik dönemi ile ilgili ilk televizyonu...
www.hamilelik.tv

 
 
Dr. Kağan Kocatepe'den Muayene Randevusu Almak İçin Tıklayın
[Anasayfa]
YÖNTEMLER
AİLE PLANLAMASI VİDEOLARI
VERİLERLE DÜNYA NÜFUSU VE AİLE PLANLAMASI
DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ KULLANIMINA KAÇ YAŞINA KADAR DEVAM EDİLMELİDİR?
KORUYUCU YÖNTEMLERİN GÜVENİLİRLİKLERİ
Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Yanlış Bilinenler
ACİL KORUNMA :
prezervatif yırtılması, korunmadan ilişkide bulunma gibi özel durumlarda uygulanan yöntem.
KADIN PREZERVATİFİ
DOĞUM KONTROL HAPLARI (ORAL KONTRASEPTİFLER)
RAHİMİÇİ ARAÇLAR
(RİA) (SPİRAL)
KONDOM (PREZERVATİF)
ENJEKSİYONLUK DEPO PREPARATLAR
("İĞNELER")
Ciltaltı İmplantlar
TAKVİM YÖNTEMİ
Düşük hapı, düşük iğnesi...?
TÜP LİGASYONU (KADINA UYGULANAN CERRAHİ STERİLİZASYON) ("Tüplerin Bağlanması")
VAZEKTOMİ (ERKEĞE UYGULANAN CERRAHİ STERİLİZASYON)
Emzirme Döneminde Gebelikten Korunma
Kürtaj
  TÜPLERİN BAĞLANMASI  
Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 9 Ay 10 Gün-2002). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir.


gebelik.orgOvulasyon (yumurtlama) döneminde yumurtalıkta [1] gelişen folikülden [2] salınan oositin (yumurta hücresi) [3] sperm hücresi tarafından döllendiği kanalcıklara fallop tüpü adı verilir. Rahimin sağında ve solunda birer adet olmak üzere "boynuz şeklinde" iki adet Fallop tüpü bulunur.

Sterilizasyon yani tüplerin bağlanması, Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemidir.

Tüplerin geçirgenliği yakma, bağlama ya da tüplerin etrafına halka takılması suretiyle bozulduğunda yumurta hücresi ile sperm hiçbir şekilde karşılaşamadığından gebelik oluşmaz.

Bu yöntemle tüplerde ciddi hasar oluştuğundan tüplerin eski haline getirilmesi çok zordur.

Koruyuculuk Oranı ve Koruma Süresi

Yöntemin koruyuculuk oranı %100'e yakın olmakla beraber uygulanan cerrahi işlemin niteliği (yakma veya bağlama gibi) ve bazı bireysel özellikler nedeniyle çok ender durumlarda gebelik oluşabilir.

Koruma süresi ömürboyudur.

Uygulanması

Uygulamaya geçmeden önce kadının ve eşinin imzalı onayı gerekir.

En sık uygulama şekli genel anestezi altında, laparoskopi yöntemiyle tüplerin yakılması şeklindedir.

Ameliyat öncesi gerekli ön incelemeler yapılır ve randevu verilir. Randevu sabahı birşey yiyip içmeden hastaneye gelmek gereklidir. 30 dakikalık bir anestezi süresi içerisinde uygulanabilir. Genellikle geceyi hastanede geçirmek gerekmez.

tüp ligasyonu

Resimde Fallop tüpüne uygulanan yakma işlemi görülmektedir. Trokar adı verilen 5 mm çaplı çubuklar karna açılan delikten içeri sokulmakta ve tüp uygun yerden tutularak yakılmaktadır. Resimde yakılan bölgenin renginin beyazlaşması tüpe verilen hasarı göstermektedir.


tüp ligasyonuBu resimde de tüplere yakma işlemi yerine kesme-bağlama işlemi uygulanmıştır. Her iki yöntemde de sonuç aynıdır: tüplerin geçirgenliği bozulmuştur.

Kimlerde Uygulanması Sakıncalıdır

İleride çocuk sahibi olmak isteyip istemediği konusunda kararsız olan kadınlarda uygulanmaz. 30 yaşın altında olan kadınlarda uygulanması, kadının henüz doğurganlık döneminin ortalarında olması ve ileride muhtemel bir eş değişikliği yapmak ve yeni bir aile kurmak durumunda olabilmesi nedeniyle sakıncalıdır.

Eşin rızası olmadan yapılan uygulamalarda eş boşanma söz konusu olduğunda "çocuk sahibi olamama" nedeniyle haklı bir boşanma talebinde bulunabilir.

Avantajları

Koruyuculuğu çok yüksek bir yöntemdir ve tek bir uygulamayla kalıcı kontrasepsiyon (korunma) sağlar.

Dezavantajları

Yaşam şartlarındaki değişiklik nedeniyle yeniden çocuk sahibi olmak istediğinde tekrar operasyon gerektirir. Tüplerin geçirgenliğinin tekrar sağlanmaya çalışıldığı bu operasyonlar başarı şansları düşük ve maliyetleri yüksek operasyonlardır. Tüp Bebek (IVF) uygulaması daha mantıklı bir çözüm olabilir.

Riskleri

Genel anestezi ile yapıldığında tüm genel anestezi risklerini, laparoskopi ile yapıldığında tüm laparoskopik operasyon risklerini taşır.

Uyarılar

İleride çocuk isteği oluşması ihtimalini çok iyi gözden geçirin. Eşinizin de mutlaka onayını alın.

Doktorunuzla hangi yöntemi uygulayacağını konuşun. Laparoskopi yöntemi oldukça basit bir yöntemdir, ancak her doktor tarafından uygulanmamaktadır. Eğer laparoskopi yöntemi uygulanması için engel teşkil edecek tıbbi bir durum söz konusu değilse bu yöntemi uygulayan bir doktor tercih edin.

Özel Durumlar

Tüp ligasyonuna rağmen gebe kalınması

Çok ender görülen bir durumdur. Tüplerin aldıkları tüm hasara karşın yeniden kanal oluşturmalarına bağlı olarak ortaya çıkar. Operatör hatası pratik olarak mümkün değildir, ancak yine de bir etken olabilir. Tüp ligasyonu sonrası oluşan gebeliklerin önemli bir kısmı dış gebelik olduğundan ilk önce bu yönde inceleme yapılır. Dış gebelik saptanırsa uygun tedaviye geçilir. Rahimiçi gebelik saptanırsa ve bebek isteniyorsa gebelik devam ettirilir. Bebek istenmiyorsa ve gebelik süresi yasal sınırı aşmamışsa tahliye edilir. Gebelik sonlandırıldıktan sonra korunma yöntemlerinin tekrar gözden geçirilmesi ve uygun bir yöntem seçilmesi gerekir.

Tüp ligasyonu sonrasında yeniden çocuk sahibi olma arzusunun ortaya çıkması

Bu gerçekten problemli bir durumdur. İleri derecede hasar görmüş tüpleri tekrar geçirgen hale getirme operasyonları başarı oranları oldukça düşük ve maliyetleri yüksek operasyonlardır. Başarı sağlanamazsa ve çocuk arzusu devam ederse IVF (tüp bebek) yöntemine geçmek gerekebilir.


 
gebelik.org jinekoloji.net cinselhastalik.com hormonlar.com ikizgebelik.com menopoz.net gebelik.net jinekoloji.org
   Copyright © 2005 - 2050 aileplanlama.com. Tüm hakları saklıdır. uyarı     Dr. Kağan Kocatepe hakkında